Narodowe Święto Niepodległości w chełmskich parafiach

Chełm i okoliczne wioski odzyskały wolność 2 listopada 1918 roku, stąd wydarzenia mające uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości trwają w chełmskich parafiach od 2 listopada br. Zwieńczeniem świątecznej nowenny będą obchody Narodowego Święta Niepodległości – w dniach 10-11 listopada 2018 r. – przygotowane przez chełmskie parafie wraz z duszpasterstwem młodzieży.

„Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!.., Dzisiaj wychodzisz po wieku z podziemia…” Te słowa poety L. Staffa szczególnie dobitnie wybrzmiały w listopadzie 1918 roku. W ten sposób zrealizowało się marzenie kilku pokoleń Polaków o wolnej Ojczyźnie. Sen o niepodległej stał się faktem. Po 123 latach Polska zrzuciła kajdany niewoli. Odzyskała suwerenność i podmiotowość. Powróciła na nowo do rodziny wolnych narodów. 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przeżywamy więc w duchu wdzięczności Panu Bogu i ludziom za dar wolności. Jest to powód do radosnego świętowania i wyśpiewania „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy…”.

Duszpasterstwo młodzieży oraz wszystkie parafie Chełma i okolic przygotowały następujący program uroczystości: