70 lat upamiętniania ofiar KL Lublin – Dni Majdanka 15-17.10.2015

dni majdanka3Państwowe Muzeum na Majdanku serdecznie zaprasza na Dni Majdanka, które rozpoczną się 15 października 2015 r. Tegoroczna edycja odbywa się w 70. rocznicę organizacji pierwszych obchodów upamiętniających więźniów Majdanka.

Pierwszy Tydzień Majdanka (z czasem przemianowany na Dni Majdanka) rozpoczął się 1 września 1945 roku od nabożeństwa żałobnego w archikatedrze lubelskiej. Trwał do 8 września 1945 roku. W tym czasie w jego ramach odbywały się wydarzenia o charakterze religijnym, antywojennym i patriotycznym. Nie zabrakło też koncertów symfonicznych, a na placu Litewskim w Lublinie nieprzerwanie płonął znicz i pełniona była warta honorowa. W pierwszej edycji Tygodnia Majdanka uczestniczyło 20 tysięcy osób.

Tegoroczny program wydarzeń obejmuje m.in. projekcję filmów dokumentalnych, spotkanie z byłym więźniem KL Lublin i wykłady połączone z prezentacją zasobów archiwalnych. Będzie można skorzystać także z bezpłatnego zwiedzania ekspozycji muzealnej z przewodnikiem.

 

PROGRAM

 

15 października, czwartek:

11.00-12.00 Spotkanie z poezją obozową. Montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Lublinie
Uczniowie Szkoły Muzycznej w Lublinie zaprezentują 13 wierszy napisanych przez byłych więźniów KL Lublin. Będą one przeplatane utworami muzycznymi w interpretacji młodzieży. Wszystkie utwory pochodzą z tomu „Pieśni zza drutów” w opracowaniu Zofii Murawskiej-Gryń.
Sala audytoryjna, Centrum Obsługi Zwiedzających PMM
13.00-14.00 Spotkanie z byłym więźniem Majdanka Zdzisław Badio trafił na Majdanek we wrześniu 1942 roku wraz z grupą kilkunastu osób – mieszkańców wsi Krupiec. Zwolnienia w grudniu tego samego roku doczekał jako jedyny spośród nich. Miał wówczas 17 lat. Podczas spotkania opowie o swoich obozowych przeżyciach i o tym, co dawało mu siłę, by przetrwać. Sala audytoryjna, Centrum Obsługi Zwiedzających PMM
17.00-18.00 Granice obozu – granice Muzeum. Obszar Majdanka w latach 1941-2010 – prezentacja planów i dokumentów archiwalnych
Kiedy w lipcu 1944 roku wojska sowieckie wkroczyły na Majdanek, zastały obóz opustoszały i w znacznym stopniu zdemontowany. Powołana wówczas Komisja sporządziła plany terenu obozu. Dziś wiemy, że plany te wytyczają, przynajmniej częściowo, nieprawdziwy układ granic KL Lublin. Dlaczego do tego doszło i jak wyglądały te granice w rzeczywistości?
Sala audytoryjna, Centrum Obsługi Zwiedzających PMM

16 października, piątek:

11.00-13.00 Filmowe zwierciadła wojny – pokaz archiwalnych filmów dokumentalnych poświęconych historii obozu koncentracyjnego na Majdanku
Podczas pokazu filmów dokumentalnych widzowie zapoznają się z dwoma produkcjami powstałymi w 1944 r. (filmami „Cmentarzysko Europy”, reż. Aleksander Ford, i  „Swastyka i szubienica”, reż. Kazimierz Czyński) oraz dokumentem biograficznym „Film dla Krysi” w reżyserii Ignacego Szczepańskiego, który przedstawia historię jednego z byłych więźniów obozu – Andrzeja Janiszka, autora grypsu „Krysia musi mieć braciszka”. Projekcję filmów poprzedzi krótkie wprowadzenie pracownika PMM.
Galeria Labirynt w Lublinie ul. ks. J. Popiełuszki 5
17.00-18.00 Dni Majdanka – 70 lat w fotografii i w dokumencie – prezentacja fotografii i dokumentów archiwalnych dotyczących organizacji Dni Majdanka
W 2015 roku minęło 70 lat od organizacji pierwszych uroczystości z okazji „Dni Majdanka”. Prezentacja będzie okazją do ukazania ich zmieniającej się formuły. Wykorzystuje ona najciekawsze zdjęcia i dokumenty przedstawiające nie tylko oficjalną stronę imprezy, ale także jej kulisy. Całości będzie towarzyszyć komentarz historyczny.
Sala audytoryjna, Centrum Obsługi Zwiedzających PMM

17 października, sobota:

11.00-13.30 Bezpłatne oprowadzanie osób indywidualnych po ekspozycji Państwowego Muzeum na Majdanku
Temat przewodni: Więźniowie Majdanka – mozaika narodowości i wyznań w walce o przetrwanie za drutami Majdanka.
Liczba miejsc ograniczona. Miejsce zbiórki: Centrum Obsługi Zwiedzających. Zgłoszeń należy dokonywać telefonicznie: 81 710 28 33* lub mailowo ? centrum@majdanek.eu.

*Zgłoszenia telefoniczne na bezpłatne oprowadzanie są przyjmowane od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00-17.00.

Szczegóły na stronie internetowej Muzeum: www.majdanek.eu
i na stronie na Facebooku: www.facebook.com/PanstwoweMuzeumNaMajdanku

Print Friendly, PDF & Email