Powiatowe obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski w Świdniku 14.04.2016

Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski zostaną zainaugurowane w Świdniku w czwartek, 14 kwietnia 2016 r., w dniu gnieźnieńskich obchodów tej rocznicy. Uroczystości powiatowe, z udziałem władz samorządowych, pocztów sztandarowych i młodzieży rozpoczną się Mszą św. w kościele pw. Chrystusa Odkupiciela w Świdniku (ul. Kosynierów 6) o godz. 13.00. Podczas Eucharystii odnowione zostaną przyrzeczenia chrzcielne.

Po Mszy św. młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego Władysława Broniewskiego w Świdniku, w specjalnym programie artystycznym, przypomni wydarzenie z 966 r. Następnie, z kościoła kolorowy orszak uda się na Plac Konstytucji 3-go Maja, by dalej świętować 1050. rocznicę początku naszej państwowości i Kościoła na ziemiach Piastów.

W programie świętowania na Placu znajdą się m.in. inscenizacje zaślubin Mieszka z Dobrawą i Chrztu Mieszka, stoiska rzemieślnicze, możliwość degustacji dań prawdziwie staropolskiej kuchni (np. tradycyjna zupa z pokrzyw), tańce, konkursy, pokazy jazdy konnej i dzielności bojowej wojów i rycerzy, obrzędy związane z powitaniem wiosny, zabawa przy ognisku, a wszystko to zakończone pokazem ogni.

Program uroczystości powstał we współpracy Powiatu Świdnickiego z Grupą rekonstrukcyjną, Zespołem Szkół im. C.K. Norwida w Świdniku, I Liceum Ogólnokształcącym im. W. Broniewskiego w Świdniku i przy wsparciu ks. kan. Leszka Surmy – proboszcza Parafii pw. Chrystusa Odkupiciela w Świdniku.

Świdnickie świętowanie zakończy się w niedzielę, 17 kwietnia br. Mszą św. w parafii Matki Kościoła o godz. 13.00 i popołudniowym programem w ramach miejskich obchodów rocznicy Chrztu Polski. [więcej…]

chrzest_swidnik

www.powiatswidnik.pl
www.facebook.com/Powiat.Swidnik

Print Friendly, PDF & Email