Narodowe Święto Niepodległości w Lublinie 10-11.11.2018

W niedzielę, 11 listopada 2018 r., upamiętnimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów.

Lubelskie obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości – 10 listopada – rozpocznie  piknik patriotyczny „Służymy Niepodległej”.

Podczas pikniku będzie można m. in. obejrzeć pokazy przygotowane przez Wojsko Polskie i służby mundurowe, stanowiska z lekkim i ciężkim sprzętem, uzbrojeniem i wyposażeniem, odwiedzić warsztaty kuglarskie, nauki szermierki i strzelania z łuku, wziąć udział w koncertach i wspólnym śpiewaniu. Wieczorem w wielu gminach o godz. 21.00 zapłoną Ognie Niepodległości. W Lublinie taki ogień rozpalony zostanie w Parku Ludowym o godz. 16.30.

Oficjalne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości, 11 listopada br. rozpocznie w Lublinie złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego i Nieznanego Żołnierza na Placu Litewskim i uroczysta sesja Rady Miasta Lublin w Trybunale Koronnym. Następnie o godz. 10.00 odprawiona zostanie w archikatedrze lubelskiej Msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem przedstawicieli władz miasta, szkół, kombatantów i związków zawodowych, której przewodniczył będzie abp Stanisław Budzik. Ciąg dalszy oficjalnych obchodów uroczystości będzie miał miejsce w tym roku od godz. 11.45 na Placu Zamkowym.

Oficjalne uroczystości Święta Niepodległości rozpoczną się 11 listopada o godz. 11.45 na Placu Zamkowym. Towarzyszyć im będą liczne imprezy m.in. miejska gra niepodległościowa zorganizowana przez harcerzy, koncert Młodzi dla Niepodległej w Filharmonii Lubelskiej, bieg III Nocna Mila Niepodległości. Szczegółowy program obchodów poniżej.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI

8.30 – Złożenie wieńca pod pomnikiem J. Piłsudskiego i Nieznanego Żołnierza – Plac Litewski

9.00 – Uroczysta sesja Rady Miasta Lublin – Trybunał Koronny

10.00Msza św. w intencji OjczyznyArchikatedra Lubelska

11.45 – Oficjalne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości – Plac Zamkowy

• Hymn państwowy i podniesienie flagi państwowej na maszt
• Wystąpienie Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka
• Apel pamięci i salwa honorowa
• Złożenie kwiatów przez przedstawicieli Komitetu Honorowego Obchodów pod upamiętnieniami: Pomnikiem Zaporczyków, tablicą upamiętniającą Więźniów Zamku Lubelskiego, Pomnikiem .Symbol Lwowa’
• Koncert orkiestry wojskowej
• Defilada kompanii honorowych, jazdy i pojazdów historycznych
• Przejście kolumną marszową na rondo im. Romana Dmowskiego

13.00 – Odsłonięcie „Masztu Niepodległości” na rondzie im. Romana Dmowskiego

• Hymn państwowy
• Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego
• Wystąpienie Przewodniczącej Komitetu Honorowego Budowy Masztu Niepodległości Poseł na Sejm RP Elżbiety Kruk
• Salwa honorowa


źródło – więcej:

www.lublin.uw.gov.pl
www.lublin.eu


 

Print Friendly, PDF & Email