Niech się ludzie dowiedzą, że możemy być tak jak inni – 12-13.10.2018

Stowarzyszenie Przyjaciół Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 w Lublinie oraz Wydział Nauk Humanistycznych KUL zapraszają do udziału w konferencji naukowej pt. „Niech się ludzie dowiedzą, że możemy być tak jak inni – upomnieć się o człowieczeństwo”, która odbędzie się w dniach 12-13 października  2018 r.  w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II – Centrum Transferu Wiedzy,  Al. Racławickie 14

Konferencja jest odpowiedzią na to odważne wołanie o uznanie człowieczeństwa tych wszystkich, którym trudniej je przeżywać i rozwijać z powodu niepełnej sprawności. Kim jestem? Jaki sens ma moje życie? Jeśli Bóg istnieje, to jakim mnie widzi? – to pytania jednakowo ważne dla każdego, bez względu na iloraz inteligencji. Czy sposób poszukiwania odpowiedzi jest również taki sam?

„Niech się ludzie dowiedzą, że możemy być tak jak inni” – to fragment autentycznej wypowiedzi młodego człowieka z niepełnosprawnością intelektualną.

Uczestnicy konferencji podejmą także zagadnienia rodzaju i jakości naszych relacji oraz języka, którym my sprawni posługujemy się, mówiąc „o i do” osób z niepełnosprawnością intelektualną. W tym kontekście zostanie również postawione pytanie o warunki właściwe do tego, żeby człowiek z diagnozą niepełnosprawności intelektualnej rozwijał się jako człowiek.

Podczas konferencji będzie możliwość skorzystania z indywidualnych spotkań/ konsultacji z przedstawicielami różnych dyscyplin naukowych i praktykami.

Atrakcyjności i walorów artystycznych dodadzą konferencji: wystawa fotografii, malarstwa, rękodzieła artystycznego nauczycieli i uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 w Lublinie, uczestników zajęć w Środowiskowym Domu Samopomocy „Absolwent” oraz spektakl Teatru „Promieniści”.

PROGRAM KONFERENCJI:

DZIEŃ I

9.00 Msza św.  pod przewodnictwem JE Abpa Stanisława Budzika Metropolity Lubelskiego w Kościele Akademickim KUL

10.30 Otwarcie konferencji JM. Prorektor KUL  ks. prof. dr hab. A. Kiciński

10.50  O pomaganiu, które wspiera i dodaje skrzydeł  mgr J. Sokołów (Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół SOSW Nr 1)

11.10  Zamienić to, co „niemożliwe” w to, co zwyczajne, tam, gdzie to możliwe prof. dr hab. B. Marek (KUL)

Część I. Nieusłyszane

12.00  O nieusłyszanych pytaniach o godność… prof. dr hab. S. Steuden (KUL)

12.45  Czy Bóg wie, że jestem upośledzony? ks. mgr B. Suszyło

13.15   O doświadczaniu życia codziennego przez dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną dr D. Krzemińska (UG)

Część II. Doświadczone

16.00  Zobaczyć i usłyszeć „w praktyce” mgr K. Kyc, mgr D. Królak, mgr A. Tyrna (APS)