Żyrzyn, pw. św. Apostołów Piotra i Pawła

Erygowana:1675 rok
Odpust:św. App. Piotra i Pawła - 29.06
św. Mikołaja - 6.12
Msze święte:niedziele i święta: 9, 10:30, 12, 16 nieszpory i msza św.
dni powszednie: 17 lub 16 (czas zimowy)
Kancelaria:czynna bezpośrednio po każdej Mszy św.
Adres:ul. Tysiąclecia 140
24-103 Żyrzyn
Telefon:
Księża :Sypuła Mirosław
Historia parafii:W I poł. XVII w. Żyrzyn nabyli jezuici krakowscy. Miejscowość ta leżała w granicach par. Gołąb. Erekcja nastąpiła 26.08.1675 r. na mocy dekretu bpa Andrzeja Trzebickiego. Nowa par. powstała z miejscowości poprzednio należących do Gołębia, Baranowa i Końskowoli. W okresie przynależności do diec. krakowskiej, była w granicach archidiakonatu lubelskiego, dek. Kazimierz. Uposażenie stanowiła dziesięcina ze wsi należących do niej oraz ziemia. Fundatorem był proboszcz z Gołębia, ks. Wojciech Rejmiński. W źródłach z I poł. XVIII w. jest wzmianka o istnieniu niewielkiej biblioteki. W XIX w. był tu żywy kult św. Mikołaja.
Wraz z par. założono cmentarz grzebalny, natomiast obecnie używany powstał na pocz. XIX w.
Archiwum zawiera m. in. akt erekcyjny parafii, dokument o bud. kaplicy z 1647 r., akta metrykalne od XVII w. protokoły wizytacji biskupich, są także zachowane niektóre książki z dawnego księgozbioru.
Kościół:
Miejscowości:Bałtów, Borysów, Kotliny, Zagrody, Żerdź, Żyrzyn,