Michów, pw. Wniebowzięcia NMP

Telefon:
Księża :Brodziak Jan
Gasperski Zbigniew Jan
Historia parafii:Nie można ściśle określić daty powstania parafii. Miejscowość jest wzmiankowana jako wieś pod koniec XV w., wzmianka o par. pojawiła się w dokumentach w 1562 r. Przyjmuje się więc lata 1531-62 jako czas jej powstania. Poprzednio miejscowość należała do par. Rawa ( wieś w par. Rudno). Uposażyła ją rodzina Michałowskich. W czasie reformacji byli tu kalwini, jednak nie zajęli oni k-ła prafialnego, lecz pod koniec XVI w. posiadali już własną świątynię. Na pocz. XVII w. przy k-le par. powstała szkoła i szpital dla ubogich ( w XIX w., nazwany był domem schronienia dla starców ). W 1747 r. właścicielka Michowa, Ewa Szaniawska, podarowała go Jezuitom lubelskim. Byli jego właścicielami do czasów kasaty zakonu. Przy k-le istniała też biblioteka licząca w XVIII w. 97 dzieł. W XVIII i na pocz. XIX w. na terenie par. były 3 kaplice dworskie. W pracy duszpasterskiej pomagało bractwo różańcowe i III zakon św. Franciszka.
Przed 1805 r. Michów był w archidiakonacie lubelskim diecezji krakowskiej, później w dek. Parczew, Kazimierz, Lubartów i obecnie od 23.09.92 r. jest siedzibą dekanatu.
Z parafii pochodzi bp Ryszard Karpiński
Kościół:
Miejscowości:Budki, Ciotcza, Dębiny, Gródek, Łukawka, Łukowica, Meszno, Miastkówek, Michów os., Natalin, Rudzienko I, Rudzienko II, Rudzienko kol., Składów, Trzciniec, Wólka Michowska, Wypnicha, Zabór, Zagóźdź,