Czemierniki, pw. św. Stanisława BM

Kiełbasa Eugeniusz
Latawiec Jerzy
Włosek Łukasz
Historia parafii:Istnieją dane, że par. działała już w 1325 r. Teren jej był bardzo rozległy, m. in. obecne parafie w Suchowoli Radz., Ostrówku, Leszkowicach. W uposażeniu była ziemia, łąki, dziesięcina. Największymi ofiarodawcami była rodzina Firlejów.
Parafia pocz. wchodziła w skład diec. krak., dek. parczewskiego. W XIX w. znalazła się w diec. lubelskiej, dek. lubartowskim ( 1818 r.). Ciężkim okresem w dziejach parafii była II poł. XVI w., kiedy właściciele Czemiernik - Firlejowie przeszli na kalwinizm. Odnowa i ożywienie życia religijnego nastąpiło pod koniec XVI w. dzięki nowemu właścicielowi dóbr czemiernickich - Henrykowi Firlejowi, późniejszemu abpowi gnieźnieńskiemi i prymasaowi . Wybud. on wspaniały pałac. Przy par. istniała szkoła i szpital dla ubogich. Działały m. in. arcybractwo różańcowe, bractwo czcicieli Krzyża Św., bractwo św. Barbary. Na chórze muzycznym mieściła się licząca kilkaset tomów biblioteka. Jej zbory zachowały się tylko częściowo m. in. w B-tece Semin. Duchownego w Lublinie i B-tece im. Łopacińskiego. W XX w. w celu lepszego obsłużenia duszpast. wiernych - wybud. na ternie par. 5 kaplic.
Z dziejami par. związane są znane nazwiska bpa Jana Kantego Lenczowskiego, byłego proboszcza w Czemiernikach, późniejszego sufragana lubelskiego diec. krak. oraz ks. Brzóski, patrioty czasów powstania stycznoiwego.
Cmentarz grzebalny założono w listopadzie 1799 r.
Kościół:
Miejscowości:Amelin, Babczyzna kol., Bełcząc, Czemierniki kol., Czemierniki os., Dębica, Działyń, Łubka kol., Pomyków kol., Skoki, Stoczek, Stójka, Wierzchowiny, Wólka Siemieńska, Wygnanów, Zawada,