Uroczystości w sanktuarium Matki Bożej Płaczącej

W piątek, 3 lipca 2015 r. w archikatedrze lubelskiej przeżywane jest po raz drugi Święto Najświętszej Maryi Panny Płaczącej, ustanowione decyzją Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 15 maja 2014 r., a obchodzone w rocznicę „cudu lubelskiego” mającego miejsce 3 lipca 1949 roku.

Msze święte w archikatedrze odprawiane są o godz. 6.00; 7.00; 8.30; 10.00; 11.30.

Główne uroczystości odpustowe rozpoczną się wieczorem na placu katedralnym.

O godz. 18.30 odprawione zostanie nabożeństwo z modlitwą wstawienniczą, w trakcie którego przywitani zostaną pielgrzymi przybywający do sanktuarium.

O godz. 19.00 zostanie uroczyście wniesiony obraz Matki Bożej Płaczącej i rozpocznie się pontyfikalna Msza święta.

Tegorocznym uroczystościom 66. rocznicy „cudu lubelskiego” przewodniczył będzie i homilię wygłosi bp Jan Sobiło, biskup pomocniczy charkowsko-zaporoski (Ukraina).

Ksiądz biskup Jan Sobiło ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Lublinie i przyjął święcenia prezbiteratu z rąk biskupa lubelskiego Bolesława Pylaka w  roku 1989, pracował w ówczesnej diecezji lubelskiej, a następnie wyjechał do pracy na Ukrainie. W dniu 30 października 2010 roku został mianowany przez Ojca Świętego Benedykta XVI biskupem pomocniczym charkowsko-zaporoskim.

Po Eucharystii ulicami miasta wyruszy procesja różańcowa (uczestników procesji prosimy o zabranie ze sobą świec).
Uroczystości zakończą się o. godz. 22.00 aktem zawierzenia Matce Bożej.

Transmisja z uroczystości w Radiu eR 87,9 FM