Zakończenie peregrynacji Symboli ŚDM w archidiecezji lubelskiej

znaki-garbow10

Archidiecezja Lubelska, w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, przeżywała peregrynację symboli Światowych Dni Młodzieży czyli Krzyża i Ikony Matki Bożej Salus Populi Romani. One zostały przywiezione do archidiecezji 21 sierpnia 2015 roku i przez dwa tygodnie nawiedzały różne miasta i miejscowości. Peregrynacja rozpoczęła się w Garbowie w czasie tzw. SMAL-u czyli Spotkania Młodych Archidiecezji Lubelskiej. Następnie symbole gościły w Puławach, Kazimierzu Dolnym, Wąwolnicy, Nałęczowie, Kraśniku, Lublinie, Lubartowie, Świdniku, Łęcznej, Krasnymstawie i Chełmie.

Symbole te przybyły do Chełma w dniach 3 ? 5 września 2015 r. Według programu był to ostatni etap peregrynacji w archidiecezji. Uroczyste Msze św., modlitwy i czuwania młodzieży miały miejsce w kilku kościołach miasta: w Świętej Rodzinie, w Rozesłaniu Apostołów, w Chrystusie Odkupicielu oraz w Bazylice Mariackiej. Bardzo pożyteczne i potrzebne okazały się odwiedziny symboli ŚDM w chełmskich szkołach. Nie było możliwe odwiedzenie wszystkich placówek, więc zostały wybrane szkoły średnie. Podziw budziła ogromna frekwencja oraz zaangażowanie młodzieży na czuwaniach przy krzyżu i ikonie. Wielce budująca i wymowna była obecność dyrekcji i nauczycieli szkół i ich świadectwo wiary.

Ks. Jacek Lewicki, który koordynował w Chełmie cały program peregrynacji podkreślał w szkołach, że ?? zwykle to młodzi idą do kościoła na nabożeństwa i liturgię Mszy św., a dziś to kościół przyszedł do nich, aby wspólnie trwać przy krzyżu i ikonie Matki Bożej. To wydarzenie stanowi swoiste preludium, przedsmak Krakowa. Polska w lipcu 2016 roku będzie gospodarzem największego na świecie spotkania młodzieży chrześcijańskiej ? Światowych Dni Młodzieży. Wydarzenie to będzie wyjątkowe w życiu młodego pokolenia Polaków. Chcemy na nowo zawierzyć swoje życie Panu Jezusowi i Jego Matce oraz rozbudzić w sobie entuzjazm i radość z przeżywania wiary?.

DSC_0066-001Ostatnim akordem tych dni było zakończenie pobytu symboli ŚDM w Chełmie i w Archidiecezji Lubelskiej. Uroczysta Msza św. na pożegnanie symboli została celebrowana 5 września 2015 r. (sobota) o godz. 15.00 w Bazylice Mariackiej. Eucharystii przewodniczył ks. abp Stanisław Gądecki Metropolita Poznański i Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Obecny był również ks. abp Stanisław Budzik Metropolita Lubelski oraz kilkudziesięciu kapłanów. Na liturgię przybyli przedstawiciele władz miasta na czele z panią prezydent Agatą Fisz. Obecni byli rektorzy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie na czele z rektorem i senatorem RP Józefem Zającem. Wielce wymowna była obecność dyrekcji, nauczycieli oraz dużej liczby młodzieży ze wszystkich szkół Chełma. Były reprezentowane poczty sztandarowe ze wszystkich gimnazjów i szkół średnich Chełma i okolic.

Na początku Mszy św. wszystkich uczestników powitał ks. abp Stanisław Budzik Pasterz Archidiecezji. Zaznaczył on, że ?znak krzyża jest znakiem naszego zbawienia i odkupienia. Jest także znakiem tej radości, która czeka nas w przyszłym roku, gdy będziemy gościć młodych z całego świata. Wtedy będziemy mogli podzielić się z nimi entuzjazmem naszej wiary i odkrywać Kościół jako wielobarwną, wielojęzyczną wspólnotę sióstr i braci z całego świata?.

W homilii ks. abp Stanisław Gądecki przypomniał, że krzyż został ofiarowany młodzieży przez św. Jana Pawła II z tym przesłaniem, aby go nieść na cały świat jako znak miłości Jezusa do ludzkości. Wskazał, że każdy z nas ma udział w krzyżu czy też w cierpieniu. O tym mówi tak dobitnie Pismo św., które w pewnym sensie jest wielka księgą o cierpieniu. Przewodniczący KEP odniósł się także do problemu, którym w ostatnim czasie żyje Europa. Chodzi o uchodźców przybywających na Stary Kontynent. Ks. abp S. Gądecki podkreślił: ?Trzeba się przygotować jak pomóc w tym cierpieniu. Trzeba, żeby każda parafia przygotowała miejsce dla tych ludzi, którzy są prześladowani, którzy tutaj przyjadą, oczekując pomocnej ręki i tego braterstwa, którego gdzie indziej nie znajdą.

Na zakończenie Mszy św. młodzi odmówili Akt zawierzenia wraz z modlitwą ŚDM. Po błogosławieństwie Pasterzy, symbole ŚDM zostały przekazane młodzieży z diecezji płockiej.

Ks. Jacek Lewicki

foto: Tadeusz Boniecki