Słowo Metropolity Lubelskiego z okazji 30. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Lublinie

Słowo Metropolity Lubelskiego
z okazji 30. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Lublinie

Umiłowani w Chrystusie Panu!

Zbliża się trzydziesta rocznica historycznej wizyty św. Jana Pawła II w Lublinie. Karol Wojtyła jako kapłan, biskup i kardynał był blisko związany z naszym miastem. Przez 24 lata wykładał w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i uczestniczył w wydarzeniach ważnych dla życia diecezji. Jako papież odwiedził Lublin jeden raz, podczas III pielgrzymki do Polski, w dniu 9 czerwca 1987 roku. Centralnym wydarzeniem tej wizyty była Eucharystia na placu przy wznoszonym wówczas kościele pw. Świętej Rodziny. Papież udzielił wtedy święceń kapłańskich 50 diakonom z całej Polski.

W trzydziestą rocznicę tamtego wydarzenia zgromadzimy się na tym samym miejscu w dniu 9 czerwca br., w piątek, o godz. 18.00, aby dokonać uroczystego poświęcenia kościoła Świętej Rodziny, będącego pamiątką obecności świętego Papieża w stolicy naszej archidiecezji. Będziemy dziękować za Jego nauczanie i przykład, pozostające niewyczerpanym źródłem inspiracji dla naszej wiary i miłości, dla świadectwa życia chrześcijańskiego i radosnego głoszenia Ewangelii. Serdecznie zapraszam kapłanów, osoby życia konsekrowanego, wiernych świeckich z Lublina i z archidiecezji do udziału w tych uroczystościach. Niech nie zabraknie młodych, zwłaszcza tych, którzy w tym roku przyjmują sakrament bierzmowania. Na uroczystość zaprosiliśmy także księży biskupów z sąsiednich diecezji.

W najbliższą sobotę, 27 maja, archidiecezja lubelska otrzyma dwunastu nowych kapłanów. Serdecznie zapraszam do Archikatedry na święcenia prezbiteratu, będące zawsze świętem lokalnego Kościoła. Modlimy się, wzywając wstawiennictwa św. Jana Pawła, o liczne powołania kapłańskie dla naszej archidiecezji. Niech Duch Święty, na którego przyjście oczekujemy w liturgii Kościoła, natchnie serca wielu młodych ludzi odwagą, aby pójść za głosem powołującego Chrystusa.

Jan Paweł II przez długie lata swego pontyfikatu głosił z mocą Ewangelię życia i wytrwale budował cywilizację miłości. Wierni Jego nauczaniu weźmy udział w Marszu dla Życia i Rodziny, jaki wyruszy w niedzielę, 11 czerwca br. o godz. 16.00 z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego do Archikatedry, gdzie o 17.00 sprawowana będzie Eucharystia. Uczestników zapraszamy już od godz. 14.00 na radosne świętowanie wokół „Sceny Pełnej Życia”.

Oczekując na te spotkania, zwłaszcza w dniu 9 czerwca, w parafii pw. Świętej Rodziny, z serca wszystkim błogosławię

Wasz Biskup Stanisław

Lublin, 18 maja 2017 r.

PLIK pdf: 30-lecie wizyty Jana Pawła II

Komunikat należy dołączyć do ogłoszeń duszpasterskich 21 maja br.