Gorzkie Żale w KUL

?GORZKIE ŻALE?

W NOWOCZESNEJ ARANŻACJI W KOŚCIELE AKADEMICKIM KUL

PRAWYKONANIE NOWOCZESNEJ ARANŻACJI TRADYCYJNEGO NABOŻEŃSTWA

W niedzielę 1 marca 2015 r. o godz. 18:00 w Kościele Akadmickim KUL, przy ul. Radziszewskiego, odbędzie się prawykonanie tradycyjnego polskiego wielkopostnego nabożeństwa ?Gorzkich Żali? w nowoczesnej aranżacji muzyczno-wokalnej, w wykonaniu Diany Świder i Piotra Bogutyna z zespołem.

Młodzi artyści przygotowali autorską wersję z pełnym szacunkiem dla tradycyjnej linii melodycznej ? wzbogacili ją jednak o instrumentarium i środki wokalne właściwe dla muzyki jazzowej, dołączając także elementy orientalne. W efekcie znane od stuleci nabożeństwo uzyskało formę atrakcyjną dla współczesnego odbiorcy.

?Gorzkie Żale? są nabożeństwem obecnym w polskiej liturgii wielkopostnej od początku XVIII wieku. Pierwszy raz zostały wykonane w Kościele św. Krzyża w Warszawie w roku 1704. Dzięki swojej niezwykle ekspresyjnej formie szybko zdobyły dużą popularność i wpisały się trwale w tradycję polskiej religijności.

Wokalistka Diana Świder: ? Bardzo cieszę się, że wśród różnorodnych artystycznych i pozaartystycznych przedsięwzięć, jakimi zajmujemy się na co dzień, wzięliśmy udział w realizacji programu sakralnego. Praca artystyczna nad tak szczególnym nabożeństwem była dla nas wielkim wyzwaniem.  Reinterpretowanie istniejących już form może wiązać się z ryzykiem naruszenia pierwotnego charakteru kompozycji. Staraliśmy się zatem pozostać jak najbliżej słowa, zachowując pełen szacunek dla oryginalnej melodii i w możliwie najdelikatniejszy formalnie sposób oddać wzniosłość nabożeństwa.

Zapraszamy dziennikarzy zainteresowanych tematem do obsługi medialnej tego wyjątkowego wydarzenia.

Maciej Szymczak

członek zarządu Fundacji Niepodległości

+48 601 233 767

Koncert organizują: Duszpasterstwo Akademickie KUL, Katedra Świata Hiszpańskiego, Polityki i Relacji Międzynarodowych KUL, Koło Hiszpańsko-Polskie przy KUL, Instytut Hiszpańsko-Polski, Pro Iberia. Organizatorów wspiera Fundacja Niepodległości.

# Kontakt: Diana Świder ? tel. 531 622 122

Koncert ?Gorzkich Żalów? w Kościele Akademickim KUL, 1 marca 2015 r, godz. 18:00

* Styl muzyczny zrealizowanych nagrań: polska klasyczna muzyka rdzenna z elementami muzyki jazzowej i orientalnej.

Skład zespołu: Śpiew ? Diana Świder / Gitara akustyczna ? Piotr Bogutyn / Instrumenty perkusyjne ? Krzysztof Redas #KWINTET: Łukasz Cholewiński ? I skrzypce/ Maksymilian Wosk ? II skrzypce / Małgorzata Pietroń ? Altówka/ Weronika Kociuba – Wiolonczela / Bartek Radwan ? Kontrabas # Aranżacja – Piotr Bogutyn, Diana Świder # Produkcja muzyczna ? Piotr Bogutyn, Diana Świder, Lech Pukos # Realizacja dźwiękowa ? Lech Pukos