Jubileusz Bazyliki Mniejszej oo. dominikanów w Lublinie 20-21.06.2017

W czerwcu 1966 r., w związku z przypadającym tysiącleciem chrztu Polski oraz 750-leciem powstania Zakonu, w lubelskim klasztorze dominikanów rozpoczęto działania zmierzające do podniesienia dominikańskiego kościoła do godności Bazyliki Mniejszej.

21 czerwca 1967 r., Jego Świątobliwość Ojciec Święty Paweł VI podniósł lubelski kościół dominikanów pw. św. Stanisława BM „ad perpetuam rei memoriam (…) na stałe do godności Bazyliki Mniejszej ze wszystkimi prawami i przywilejami, które świątyniom tym tytułem obdarzonym prawnie przysługują, wykluczając wszelkie przeszkody”.

Lubelska rodzina dominikańska zaprasza do wspólnego świętowania jubileuszu 50-lecia nadania kościołowi pw. św. Stanisława BM tytułu Bazyliki Mniejszej. Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się w środę, 21 czerwca 2017 r., o godz. 18.00.

Związek naszej Bazyliki ze Stolicą Świętą podkreśli obecność Jego Ekscelencji Ks. Abpa Salvatore Pennacchio, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, który będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. Natomiast pomysł uczczenia rocznicy chrztu Polski zaznaczy obecność Jego Ekscelencji Ks. Abpa Wojciecha Polaka, Metropolity Gnieźnieńskiego, Prymasa Polski, który wygłosi jubileuszową homilię.

Uroczystościom jubileuszowym towarzyszy wystawa, która obejmuje wybrane fragmenty kroniki klasztornej z lat 1966-1968 mówiące o codziennym życiu wspólnoty klasztornej oraz wydarzeniach w dominikańskim kościele. Dzięki życzliwości Biblioteki Archidiecezjalnego Seminarium Duchownego w Lublinie na wystawie zaprezentowano zdjęcia z pamiątkowego albumu przeznaczonego dla Rzymskiej Kongregacji, którego kopię otrzymał również ówczesny Ordynariusz Lubelski ks. bp dr Piotr Kałwa. Album zawierał ok. 60 zdjęć.

PROGRAM OBCHODÓW

wtorek, 20 czerwca

20.00 – Wigilia Jubileuszu – uwielbienie prowadzone przez Zespół „Porozumienie”

środa, 21 czerwca